Hotfile’ın Başı Dertte!Ünlü dosya depolama ve paylaşım sitesi “hotfile.com“, Amerika’nın Sinema Filmleri Birliği (MPAA-Motion Picture Association of America) tarafından, telif hakkı ihlalinden dolayı dava edildi. (Bkz. Şekil 1)


MPAA vs Hotfile Dava Raporu'ndan

Şekil 1. MPAA vs Hotfile Dava Raporu'ndan

Hotfile Ne İş Yapar?

Hotfile.com’u bilmeyenler için kısaca tarif etmek gerekirse, kullanıcıların belli bir üyelik ücreti karşılığında dosyalarını internet üzerinde kendilerine ayrılan alanlarda saklayıp istediğinde tekrar bilgisayarına indirerek kullanabildiği isterse de başka kullanıcılarla paylaşabildiği dosya depolama ve indirme(download) sitesi.

Hotfile.com üzerindeki dosyaları ücretsiz de indirebiliyorsunuz yalnız indirme hızınız ücretli kullanıcılara göre bir hayli düşük olacaktır.

Hotfile’ın Başını Derde Sokan Ne Peki?

Bu noktaya kadar herşey normal görünüyordu. Ta ki hotfile.com’un dosya yükleyenlerle kazancının bir kısmını paylaştığı ve en çok kazanç sağlayan dosyaların da telif hakkı olan filmlerden, dizilerden ve müziklerden vs. oluştuğu gerçeğini duyuncaya kadar…

Telif hakkı istismarına konu olan filmlerin listesi dava raporunda ek 1 bölümünde de yer almakta. (Bkz. Şekil 2)

Dava Raporu Ekinde Geçen Filmlerden Örnekler

Şekil 2. Dava Raporu Ekinde Geçen Filmlerden Örnekler

Hotfile’a Karşı Açılan Dava Raporu’nun Orjinal Pdf Dosyası

Resmi dava raporunu ilgilenenler için hotfile’a yükledim 🙂 İlgilenenler için işte download linki:
http://hotfile.com/dl/111109305/a3c26ac/hf_dava.zip.html

Hotfile.com ilk 100’deydi!

Hotfile.com, selefi olan eski dosya depolama devi Rapidshare.com’un benzer şekilde açılan davalardan ve sitenin seçtiği hatalı politikalardan dolayı geri sıralara düşmesiyle bir anda dosya uploader’ların (forumlarda ve bloglarda dosya paylaşanların) bir numaralı tercihi haline gelip kısa bir süre içerisinde dünya’nın en çok ziyaret edilen 100 sitesi arasına girmeyi başarmıştı.

Kendi kendime hep merak etmiştimdir, üzerinde milyonlarca hatta milyarlarca sayıda telif hakkına sahip film, müzik, oyun, program, resim, e-book barındıran bir site nasıl olur da bu kadar rahat bir şekilde ciddi bir müdahele olmadan çalışmasına devam edebilir diye?

Hotfile Üyeleri Kızgın!

Merakım boşuna değilmiş. Artık damla bardaktan taştı ve hotfile dava edildi. Şimdi de kendince önlem olarak film ve müzik paylaşan kullanıcıların birçoğunun dosyalarını ve hesaplarını silmiş durumda. Hotfile’ın bir nevi kazanç ortakları olan dosya paylaşımcılarının da ne kadar mağdur! ve kızgın durumda olduklarını siz tahmin edin.

MPAA Kararlı!

MPAA ise zararını hotfile.com’a ödetmekte kararlı. Bakalım sonu ne olacak, sonucunu belli olur olmaz ikinci bir yazımda sizlerle görüşmek üzere. Lütfen siz de görüşlerinizi yorumlarınızla bildirmekten çekinmeyin.

Kaynak: mpaa.org – Motion Picture Association of America

  1. #1 by okumas on 25 Nisan 2011 - 17:30

    Hotfile google gibi kolay bir arayüz ve sade bir görünümle benimde ilgimi çekmişti. bende ücretli bir yıl üyelik almıştım. Onlarca film indirdim. ve paylaştım. 80 lira verip almıştım paramı 4 lira eksik geri kazandım yanlış anlaşılmasın. İndirilen dosyalardan 76 lira paypal üzerinden ödeme aldım. ve sonra hesabım kapatıldı. şimdi diğer paylaşım sitelerinden henüz birini seçmiş değilim. bakalım bu iş ne olacak.

(yayınlanmayacak)

Please leave these two fields as-is: